
Składniki Szarlotki-Czerwone jabłuszko:
- 8 jajek (rozmiar M)
- szczypta soli
- 240 g + 4 łyżki cukru
- 10 łyżek mleka
- 200 g mąki
- 50 g kakao
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 kg +2 jabłka (po 200 g)
- 250 ml soku jabłkowego
- 2 opakowania budyniu waniliowego (do gotowania)
- 150 ml likieru jajecznego /Ajerlikier/
- po 100 g gorzkiej i mlecznej czekolady
- 200 śmietany
- 50 g tłuszczu kokosowego
- papier do pieczenia

Sposób przygotowania:
Oddziel 4 jaj żółtka od białek. Białka ubij z solą i 80 g cukru na sztywną pianę. Najpierw wmieszaj żółtka, a następnie 5 łyżek mleka. Wymieszaj 100 g mąki, 25 g kakao i 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, przesiej do masy jajecznej, wymieszaj.
Ciasto rozłóż na blasze 30 x 27 (możesz użyć tez np. 32 x 38 cm, wtedy będzie szarlotka cieńsza), wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w gorącym piekarniku (piekarnik elektryczny: 200°C / piekarnik z termoobiegiem: 180°C) przez około 10 minut. Wyjmij i wyłóż na ściereczkę posypaną 2 łyżkami cukru.
Ciasto rozłóż na blasze 30 x 27 (możesz użyć tez np. 32 x 38 cm, wtedy będzie szarlotka cieńsza), wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w gorącym piekarniku (piekarnik elektryczny: 200°C / piekarnik z termoobiegiem: 180°C) przez około 10 minut. Wyjmij i wyłóż na ściereczkę posypaną 2 łyżkami cukru.
Zdejmij papier. W ten sam sposób upiecz drugi placek z taką samą ilością składników. /Możesz też, jak ja zrobiłam wymieszać ciasto na raz ze wszystkich składników, czyli z tej ilości u samej góry, pod zdjęciami i rozlać do dwóch miseczek taka sama ilość ciasta./ Niech spody ostygną.

Jabłka obrać i pokroić na ćwiartki, wydrążyć i pokroić na małe kawałki, lub w kostkę, ładniej potem wygląda. W dużym rondlu skarmelizuj 80 g cukru na złoty kolor.
Dodaj jabłka i sok jabłkowy, przykryj i ok. 5 minut pozwól im się prużyć.
Rozłóż na nim kompot- masę jabłkową. Na wierzch drugi placek i wstaw do lodówki na ok. 3 godziny. Posiekaj czekoladę. Podgrzej śmietankę i olej kokosowy, zdejmij z ognia. Rozpuść w nim czekoladę. Letnia masę czekoladowa polej ciasto, jeśli użyłaś mniejszą blaszkę wylej czekoladową masę na dwa razy, po pierwszym schładzając w lodowce.Schładzaj ciasto przez ok. 2 godzin. Ciasto wyjąć z formy, pokroić na ok. 12 lub duża forma 20 kawałków. Ubić 400 g bitej śmietany na sztywną piankę, przelać do rękawa z dużą końcówką w kształcie gwiazdy, wycisnąć na kawałki ciasta. Odcedź kulki. Wciśnij listki mięty.


0 Kommentare